Zack Snyder’s Justice League

Zack Snyder’s Justice League

Yönetmen: Zack Snyder

Yardımcı Yönetmen: Christopher Nolan

Yapım Yılı: 2021

IMDB:8,2

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon

Oyuncular: Ben Affleck, Henry Cavill, Gal Gadot, Jason Momoa, Ezra Miller, Ray Fisher

Zack Snyder's Justice League Film Afişi
Zack Snyder’s Justice League Film Afişi

Zack Snyder’s Justice League Nasıl Bir Film?

Öncelikle bu filmin yayınlanmasının en büyük sebebi yayıncılığın dijital ortama doğru yol almasıdır. Eğer Corona olmasaydı bu filmin çıkması oldukça zor olurdu. Çünkü filmin dört saatlik uzunluğu seyirciyi sinemada oldukça sıkardı. Sinema da ilk çıktığı günden günümüze kadar belli formlar ve kurallar vardır. Bunlardan biri de film süresidir. Seyirciyi film başından sonuna kadar filme bağlı bir şekilde tutmanız gerekmektedir. Bunu yapmanın en basit yolu; filmdeki hikayenizi basit ve etkileyici bir şekilde anlatmaktır. Ama bu filmde hikayenin etkileyiciliğinde bir sorun olmasa da anlatım yollarında sorunlar vardır. Ana hikayeyle bağlantısı olmayan sahnelerin kullanımına çokça başvurulması ve uzun ve sıkıcı sahnelerin kullanılması gibi anlatım yolları bu sorunlara örnektir. Bahsettiğimiz bu durumdan dolayı filmin dijital platformlara çıkması filmin izlenebilirliği için artı bir durumdadır.

Senaryo

Filmin süresinden sonra dikkatimizi çeken bir diğer tarafı da filmin senaryosudur. Senaryo bakımından önceki filmin üstüne oldukça konularak ilerlenmiş bir durumdadır. 2017’de çıkan filmde en büyük eksiklik olan karakter hikayeleri bu filmde epeyce üstüne durularak daha iyi bir hale getirilmiştir. Ekibe yeni katılan karakterlerin hikayeleri üstünkörü anlatılmak yerine derinine inerek detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Önceki filme göre iyi dursa da normal olarak bakınca ortalama bir kalitede. Karakter arka planını ne kadar iyi bir şekilde anlatırsanız seyircinin o karakterle olan bağını da o şekilde arttırırsınız. Zack Snyder’s Justice League‘de de bu anlatım çok iyi bir düzeyde olmasa da önceki filme göre oldukça iyi durumdadır.

Filmde yapılan esprilerin çoğu yapmak için yapılmıştır. Bazı sahnelerde gerçek anlamda güldürmeyi başarsa da film genelinde kötü bir düzeydedir. Bu anlamda göze en çok batan sahne karakterlerden birinin babasını kaybettiği andan hemen sonra, aynı sahne içinde yapılan gereksiz esprilerdir. Bu bakımda filmin en izlemesi zevkli karakteri Flash olmuştur. Alışageldiğimiz gibi DC evreninin bu filmi de karanlık bir hava takınmıştır.

Görsel Taraf

Senaryo kısmına da baktığımıza göre sırada görsel kısımları var. Film genel olarak ortalamanın üstünde görsel efektlere sahip. Normalde Warner Bros, görsel efektlerde son yıllarda oldukça zayıf olsa da bu filmde beğendim. Yine de bazı sahnelerde dikkat çekecek düzeyde kötü efektlerle karşılaşabiliyorsunuz. Filmin renk paleti de genel olarak karanlık tonlarda seçilmiştir. Sahne tasarımı, çekim alanları da ortalama bir şekildedir. Dövüş koreografileri ve savaş sahneleri önceki DC filmleriyle aynı kalitede denilebilir. Bazı karakterler 2017’de çıkan halleri yerine yenilenerek filme eklenmiştir. Bunun dışında Zack Synder bu film için kare tarzında bir ölçeklendirme tercih etmiştir.

Müzikler

Müzikler ayrı ayrı dinlendiğinde güzel ama filmde kullanıldıkları yerler bakımından uyumsuz ve kötüdür. Sahnelerin duygusuna uygun olmamakla beraber bazı sahnelerde sadece gürültü kalabalığı yapmaktadır. Ayrıca aynı müziklerin birden fazla yerde tekrarlanması da seyir zevkini düşüren unsurlardandır. Bununla beraber bazı müzikler size tanıdık gelebilir. Çünkü bazı müzikler direkt eski filmlerden alınmadır.

Genel Yorum

Genel olarak filmin önceki filmden çok daha iyi bir durumda olduğunu söyleyebiliriz. Ama yine de ortalama bir film olduğu durumu değiştirilemez. Sadece önceki filmle kıyasladığımız için çok iyiymiş gibi görünüyor. Kıyaslamayı bırakıp sadece şimdiki filme baktığımızda aslında kötü bir film olduğunu fark edebilirsiniz. Önceki filmin aksine bir olay akışı ve karakter amaçları bulunmaktadır. Zack Snyder filmi yeniden yaparken eski filmdeki hataları tekrarlamamak adına bazı güzel adımlar atmış. Önceki filmden sonra yapılan eleştirileri dinleyerek hamleler yaptığını görebilirsiniz. Filmde Christopher Nolan’dan da yardım alınarak senaryoya eklemeler yapılmıştır.

Bu film önümüzdeki süreçlerde bunun gibi başka yapımların çıkmasına öncü olacak gibi görünüyor. Eski veya eksik filmi olduğunu düşünen yönetmenler yeni sahneler çekerek filmlerini yeniden vizyona sokabilir.

Olay Akışı Özeti

Darkseid tarafından çağlar önce işgal edilmeye çalışılan ama koruyucular tarafından korunan Dünya, Süperman’ın ölümünden sonra savunmasız bir duruma düşer. Dünyada bulunan ve Dünya’nın sonu getirebilecek olan üç “ana kutu” tekrar uyanarak dünyanın savunmasız olduğunu Darkseid’e bildirir. Dünya’yı işgal etmeye Steppenwolf görevlendirilir. Buna karşı Batman de Dünya’yı korumak için bir ekip toplamaya çalışır ama bu sırada kutuları Steppenwolf’a kaptırırlar. Filmin devamında Süperman’ı yeniden diriltme ve dünyayı kurtarma çabaları anlatılır.

Zack Snyder’s Justice League Fragman

Sinema alanıyla ilgili her şeye tutkulu olan ve ileride iyi bir yönetmen olmak isteyen biriyim. Bu tutkumu da sizlerle paylaşmak için yazılar yazıyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir