Yol Ayrımı

Yol Ayrımı

Yönetmen: Yavuz Turgul

Kategori: Dram

Vizyon Tarihi: 10 Kasım 2017

Oyuncular: Şener Şen, Rutkay Aziz, Çiğdem Selışık Onat, Nihal Yalçın, Mert Fırat

Yol Ayrımı Film Karakterleri.

Eğer, yeniden başlayabilseydim yaşamaya,

İkincisinde, daha çok hata yapardım.

Kusursuz olmaya çalışmaz, sırtüstü yatardım.

Neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar,

NASIL BİR FİLM?

Sert, katı, ruhsuz olan Mazhar’ın (Şener Şen) bir kaza ile insanlara önem veren birine dönüşmesini ve bu sırada karşısına çıkan türlü zorlukları anlatıyor. Yol Ayrımı Filmi çalışanların köle değil insan olduğu ve hakları olduğunu vurguluyor. Mazhar karakterini canlandıran Şener Şen’in mükemmel oyunculuğu da anlatılanların bize geçmesini sağlıyor. Genel olarak oyunculuklara baktığımızda göze batan oyunculukların olduğunu söyleyemeyiz. Karakterlerin yaşı gibi detaylara göre konuşması da karakterlerle olan bağımızı arttırmamıza yarıyor. Filmin temposu biraz yavaş olsa da izleyiciyi merak öğeleriyle filmde tutabiliyor. Artık çoğu filmde gördüğümüz filmin başında filmin sonundan sahne vermeyi bu filmde de görüyoruz. Çoğu sahnede şiirle karşılaşıyoruz ve bu şiirle doğru yerde doğru seçilen şiirler olmasından güzel bir detay olarak yer alıyor. Filmde ana hikayeden bağımsız bazı toplumsal sorunlara da değiniliyor. Buna en güzel örnek olarak birinin araba ile köpeğe çarptıktan sonra köpeğe değil arabaya bakmasıdır. Aslında böyle detayların olması filmi biraz daha yukarı çıkaran detaylar oluyor.

Yol Ayrımı Olay Akışı

Büyük bir şirketin (kendi değimleriyle imparatorluğun) diğer şirketleri batırıp satın almaları, insanlara köle gibi davranmaları ve bu şirketin başında olan Mazhar’ın da bunları desteklemesiyle başlıyor hikayemiz. Sonrasında trafik kazası geçiren Mazhar’ın yaptıklarının ne kadar kötü şeyler olduğunu fark etmesi ve bunun sonucunda hisselerini çalışanlarına dağıtmayı, vakıflar açarak insanlara yardım etmeyi planladığını görüyoruz. Tabi ki de şirketin diğer hissedarları (bu kişiler aynı zamanda ailesi) bu karara karşı çıkıp Mazhar’ı kararından vazgeçmesi için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bu sırada da Mazhar eski bir çalışanını bulup ona yardım etmeye çalışıyor. Ailesi Mazhar’ın bu karardan vazgeçmeyeceğini anlayıp onun için deli kararı çıkartmaya çalışırlar. Sonrasında da Mazhar’ı hastaneye yatırırlar. Hikayenin sonuna geldiğimizde Mazhar ödül töreni için yatırıldığı hastaneden çıkarılır. Törende de yapmak istediklerini anlatmaya başlar ve film biter.

Tanrı’nın kalbimizde ışığı vardır, o da vicdandır.

John Wick Üçlemesi Hakkındaki Yazımız İçin Tıklayınız.

Sinema alanıyla ilgili her şeye tutkulu olan ve ileride iyi bir yönetmen olmak isteyen biriyim. Bu tutkumu da sizlerle paylaşmak için yazılar yazıyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir