Yaşamak Sevmek ve Öğrenmek

Yaşamak , Sevmek ve Öğrenmek

Yazar: Leo Buscaglia

Basım Tarihi: 1982

Tür: Kişisel Gelişim

Leo Buscaglia Kimdir ?

Yaşamak Sevmek ve Öğrenmek kitabını yazarı.

Leo Buscaglia, 31 Mart 1924 yılında Los Angeles, Kaliforniya’da dünyaya gelmiştir. Dünya Savaşı Donanma sonrasında Güney Kaliforniya Üniversitesine gitmiştir.

Dinamik konuşma tarzı Public Broadcasting System tarafından keşfedildi ve 1980’li yıllarda büyük popülerlik kazandı.

Kitaplarında yürekten hikaye anlatma tarzı ile birleştiğinde New York Times en çok satanlar listesinde yer almayı başardı.

Sevgi, Birbirimizi Sevelim, Sevgi İçin Doğmak, yazarın kitaplarından bazıları…

Kişisel gelişim üzerine kitaplar yazan Buscaglia’nın 1982 yılında çıkardığı Yaşamak , Sevmek ve Öğrenmek kitabını inceliyoruz.

Yaşamak , Sevmek ve Öğrenmek Bize Ne Anlatıyor?

“Eğitimin özü, belki de, beyinlere bilgi yığmak değil, bireyin kendi benzersizliğini anlamasına yardımcı olup bunu nasıl geliştireceğini öğretmek ve sonra başkalarıyla nasıl paylaşacağını göstermektir.”

Kitap, Güney Kaliforniya Üniversitesi Profesörü Leo Buscaglia’ nın bir konferanstaki konuşmalarını içeriyor. Öğrencisinin intihar etmesi sonucu kendi sevgi eğitimine adayan Buscaglia sevgi üzerine eğitimler vermiştir. Eğitimde sevginin önemini, öğretmenlere düşen görevleri çok güzel anlatmış.

“Kahramanlığa karşı çıkan ve baskı yanlısı eğitimcilerin egemen olduğu bir çağda, Dr. Buscaglia, coşkuyla ayakta alkışlayan, sürekli olarak “Seni seviyoruz Leo!” diye bağıran insanlar arasında konuşmasına başlıyordu. On dakika gibi gelen bir saatlik konuşmasının sonunda, herkes yanına koşup çevresini sarmıştı. Eğer orada olsalardı, sandalyelerinde dayanılmaz bir kıskançlıktan ölecek birçok politikacı tanıyorum. Ama ne yazık ki orada değillerdi. Sentinel Star – Orlando, Florida Buscağlia’nın salondaki kişileri kucaklamasını izlerken, yüzünde tam bir mutluluk ifadesi olduğunu gördüm. Herkes onun varlığından etkilenmiş, neredeyse yücelmiş gibiydi. St. Louis Post Dispatch Güney Kaliforniya Üniversitesi Profesörünü gören herkes… dinleyicilerini sevgiyi denemeye, kullanmaya ve sevgiye güvenmeye zorlarken, onlara öğüt verirken, yalvarırken coşku veren ve tüm engellere karşı koyan konuşmacının kişiliği ve yaklaşımının etkisiyle sandalyelerine çivilenmiş gibiydi.”

“Bugünün düşü yarının gerçeği olacaktır. Oysa, düş kurmayı unutmuşuz artık.”

Bu kitabı okuduktan sonra birçok şeye bakış açınız değişecek. Hayatta neleri boş yere kafaya takmışız, neler için üzülmüşüz. Hepsi boşaymış…

Ruhuna dokunan insanı bul!

Konuştuğunda gözleri gülen

ve seni olduğun gibi seven…”

Yaşamak Sevmek ve Öğrenmek

Her Şey Seninle Başlar Kitap Yazısı İçin Tıklayınız.

İlayda Atıcı, 4 Mart 2002, Antalya'da doğdu. Ege Üniversitesi, eğitim fakültesi 1.sınıf öğrencisi. Kişisel gelişim ve psikolojik konular üzerine kitaplar okur. Korku ve gerilim türündeki filmlere ilgisi büyüktür.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir