The Wıtcher: Son Dilek

The Wıtcher: Son Dilek

Yayınlanma Tarihi: 1993

Yazar: Andrzej Sapkowski

Çeviri: Regaip Minareci

Sayfa Sayısı: 400

Tür: Fantastik

Kitap Arkası Tanıtımı

İngiltere için Tolkien, Amerika için George R. R. Martin neyse Doğu avrupa için Sapkowski odur. Rivyalı Geralt bir Wıtcher’dır. Henüz küçük bir çocukken seçilmiş, eğitilmiş, büyülerle donatılmış ve mutasyon geçirmiş bir canavar avcısı. Acımasız, tekinsiz, karanlık ve canavarlarla dolu bir dünyada yaşar. Onun dünyasında peri masalları hiç de saf değildir. Pamuk Prenses bir haydut çetesinin başındadır. Güzel ve Çirkin’deki roller çok farklıdır. Üç dilek hakkı sunan cinlerle karşılaşmak bile istemezsiniz. Masumların savunucusu Geralt, kızları canavara dönüşmüş Ensest krallarla, intikam hırsıyla yanan cinlerle, âşık vampirlerle ve daha nicesiyle karşılaşıyor. Hepsi çok tehlikeli ve hiçbiri göründüğü gibi değil. “Mieville ve Neil Gaiman gibi Sapkowski de eskiyi alıp yeniliyor… Fantastik türde taze bir açılım.” – Foundation “Bu kitabı gerçekten, gerçekten çok beğendim… Sapkowski’nin dünyasındakı hiçbir karakter siyah-beyaz değil. Geralt ve canavarlar dâhil herkes grinin bir tonu.” –The Deckled Edge “Dünyadan bıkmışlığı ve sayısız savaşta geliştirilmiş güçleri, Geralt’i böylesine ilginç bir karakter yapıyor.” – Edge “Sapkowski’nin Witcher evreni, modern fantastik edebiyat dünyasının en detaylılarından biridir ve birçok yenilikçi fikir sunar. Karmaşık karakter ilişkileri bu dünyayı daha da zenginleştirir… Fantastik edebiyat hayranlarının el üstünde tutacağı bir seri.” – B&N

The Wıtcher: Son Dilek Yazar Yorumu

The Wıtcher: Son Dilek resmi.

Hikayeye uzak olanlar için öncelikle özetlemek gerekirse baş karakteri olan Riviyalı Geralt, canavar avlamak için özel olarak mutasyona uğratılmış bir avcı. Kitabın en özel yanı sürekli sizi yanıltmaya odaklanan bir yapısı olması, sizi her seferde kandırmayı veya ters köşe yapmayı başarıyor. Sizlere asla net bir kötü karakter veya iyi karakter asla göstermiyor, gerçek hayatta kusursuz insan olamayacağı gibi kitapta da herkes ne beyaz, ne siyah, tam anlamıyla gri. Eser kurgusu bakımından diğer tüm fantastik romanlardan aşırı farklı, size sundukları gerçek hayatın paralel hali. Bu canavarlar, cadılar ve türlü türlü canlının bulunduğu evrende yaşadığınız dünyanın izlerini çok kolay bulacaksınız. İşin enteresan ve komik yanı ise size en kötü gelecek karakterlerin genelde insan olması olacak. Bu yapısı ile bile zaten gerçek hayata yakınlığını gösteriyor. Eğer sizlerde Geralt’ı oyunlardan veya dizilerden ziyade onu kurgulayan adamın kaleminden tanımak isterseniz, hemen ilk kitap olan Son Dileği ardından tüm seriyi okumaya başlamanızı şiddetle överim. Seriyi hiç bilmeyenler için ise farklı bir fantastik kitap önerisi olsun.

The Wıtcher: Özet

Riviyalı Geralt adında bir avcının etrafında gelişen zorlu bir evrende çıkacağınız bir yolculuğu anlatan eserdir.

Kara Kule Kitabı Hakkında Yazdığımız Yazıyı Okumak için Tıklayınız.

Sefa Aktaş Yazar:

İzlediklerini, okuduklarını ve aklına gelenlerin eleştirilerini veya tanıtımlarını yazan genç bir yazarım. Her yazı yeni bir eğlence. :)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir