The Lighthouse

The Lighthouse

Yönetmen: Robert Eggers

Vizyon Tarihi: 28.11.2019

Tür: Dram, Fantastik, Gizem, Korku

IMDB: 7.6

Oyuncular: Robert Pattinson, Willem Dafoe

Nasıl Bir Film ?

The Lighthouse karakterleri.

The Lighthouse tertemiz delirme filmlerindendir. Film için yeni çekilmiş eski bir film diyebiliriz. Çünkü filmin tamamı siyah beyaz ve kare diye tabir ettiğimiz çekim tarzı ile çekilmiştir. İki deniz feneri bekçisinin delilikler dolu hikayesini anlatan bir yerden sonra “acaba hangisi deli?” ve ya “kim kimi delirtti?” diye sorular sordurmaya başlıyor. Ve bu soruların cevabını asla alamıyoruz ki filmde çoğu şey cevapsız bırakılmıştır. Örneğin deniz fenerinin içindeki ışığın neyi temsil ettiği. Bana göre bu ışık dişiyi temsil etmektedir. Çünkü filmdeki yaşlı olan denizcinin ışığın karşısında neler yaptığına bakarsak ve de ışığın bulunduğu odayı diğer denizciye yasaklamasına, o odayı korumasına bakarsak en makul seçenek o ışığın dişi olduğunu gösteriyor.

The Lighthouse Olay Akışı

Geçimini sağlamak için çeşitli işlerde çalışmış ve bir işinde de arkadaşının ölümüne sebep olmuş Ephraim Winslow fenerde yıllardır görevli olan ihtiyar Thomas Wake’ in yanında deniz fenerinde bekçi olarak çalışmaya seçilir. İlk başta Ephraim Winslow hakkında neredeyse çok az şey bilsek de hikaye ilerledikçe neler yaptığını ve arkadaşının ölümüne sebep olduğunu görüyoruz. Daha görevinin başında yaşlı Thomas Wake’in davranışlarından nefret etmeye başlasa da bir süre sonra içkinin ve yalnızlığın etkisiyle bu nefret sempatiye dönüşür. Sürekli bir deniz kızı gören Ephraim Winslow’ un yavaş yavaş delirdiğini film çeşitli sahnelerle gösteriyor.. Ephraim Winslow, Thomas Wake’in kuleyi yasaklaması ile orada ne olduğunu merak etmeye başlar ve oraya çıkmak için fırsat kollar. Filmin sonlarına doğru Ephraim Winslow deniz kayıt defterini bulur ve kendi hakkında yazılanları okur. Öğreniriz ki aslında başından beri deli olduğunu düşündüğümüz yaşlı Thomas Wake’in deli değil, asıl delinin Ephraim Winslow olduğunu . Sonrasında da olaylar iyice karışmaya başlıyor, ikisi de içindeki tüm nefretleri birbirine döküyor ve ikisi arasında büyük bir dövüşü izliyoruz. Yaşlı denizciyi öldüren Winslow o çok merak ettiği kuleye çıkar. Kuleye çıktıktan sonra birden düşmeye başlar ve en sonunda cesedini güvercinler yer. ( Filmde güvercinlerin ölü denizci ruhlarını temsil ettiği söylenir. )

Yol Ayrımı Filmi Hakkında Yazdığımız Yazıyı Okumak İçin Tıklayınız.

Sinema alanıyla ilgili her şeye tutkulu olan ve ileride iyi bir yönetmen olmak isteyen biriyim. Bu tutkumu da sizlerle paylaşmak için yazılar yazıyorum.

2 Yorum

 1. 31/03/2021
  Yanıtla

  Çok iyi bir yazıya benziyor umarım kısa sürede çok iyi gelişmen dileğiyle

  • Burak Dönmez
   31/03/2021
   Yanıtla

   Teşekkür ederim. İyi okumalar.🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir