The Age Of Adaline

The Age Of Adaline

Yönetmen: Lee Toland Krieger

Kategori: Dram, Romantik

IMDB: 7.2

Vizyon Tarihi: 5 Haziran 2015

Oyuncular: Blake Lively, Michiel Huisman, Harrison Ford, Ellen Burstyn, Kathy Baker

The Age Of Adaline Nasıl Bir Film?

“Bunca yıl yaşadın ama hiç hayatın olmadı.”

Film artık yaşlanmanın olmadığı yani zaman olgusunu kaldırdığımızda insanların bundan nasıl etkilenebileceğini, ne gibi zorluklar yaşayacağını ilişkiler üzerinden anlatmıştır. Bu teoriyi daha iyi anlatabilmek için sadece bir kişi üzerinde denmiştir. Sadece ana karakterimiz Adaline zamanın yıpratıcı etkisinden kurtulmuştur. Diğer herkes yaşlanmaya devam etmektedir. Aynı zamanda başrolümüz Adaline’ nin herkesten izole bir şekilde yaşamak zorunda olmasıyla ve sürekli kimlik değiştirerek hayalet gibi olmasının ana karakterimizin üstündeki psikolojik etkilerini görüyoruz. Tabi bu anlattıklarım hikâye içinde aşamalı olarak yerleştirilmiştir. Yani Adaline ilk başta yaşlanmamanın güzelliklerini yaşarken, yıllar geçtikçe aslında bunun ne kadar kötü bir şey olduğunu anlıyor. İlişki kurmak isteyip kuramaması gibi etmenler de bu olumsuzlukları destekliyor. Görsel kısmına gelirsek o yılda çıkan filmlere göre biraz altta kalmıştır. Ama oyunculuklar ve filmin anlattığı unsurlarla o kısım çok dikkat çekmiyor.

The Age Of Adaline Filmi Olay Akışı

Adaline zamanının ilgi çekici güzel bir kadınıdır. Bir gün katıldığı etkinlikten evine doğru yol alırken bir kaza geçirerek arabasıyla birlikte denize savrulur. Bunun da üstüne aracın üstüne yıldırım çarpmasıyla Adaline mucizevi bir şekilde hayatta kalır. Bu kazadan sonra Adaline zamanla yaşlanmadığını fark eder. İlk başta güzel yönlerini görse de zamanla bedellerini görmeye başlar. Adaline yaşlanmadığı için ve bunun diğer insanlar tarafından fark edilmemesi için sürekli kimlik görünüş ve yer değiştirmesi gerekmektedir. Bir yerde 10 yıldan fazla süre yaşayamaz duruma gelmiştir. Âşık olduğu insanları bırakmak zorunda kalacağı için insanlardan kendini uzak tutmaya çalışmaktadır. Ancak Adaline yaşamı için zorlu kararlar vermek zorunda kalmıştır. Filmde, Adaline ve onun içinde kaldığı zorlukları görerek onunla beraber olayları öğreniyoruz.

“Eğer birlikte yaşlanmayacaksan, aşkın ne önemi var ki?”

The Age Of Adaline
The Age Of Adaline Filmi Karakterleri

Bir başka yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Sinema alanıyla ilgili her şeye tutkulu olan ve ileride iyi bir yönetmen olmak isteyen biriyim. Bu tutkumu da sizlerle paylaşmak için yazılar yazıyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir