Stanley Kubrick

Stanley Kubrick, Amerikalı yönetmen, senarist, yapımcı, fotoğrafçı ve sinematograf. Estetik kusursuzluğu elde edebilmek için denediği farklı teknik yöntemlerle dünya sinemasını inanılmaz şekilde etkilemiştir. Edebiyat yazarlarının eserlerini sinemaya uyarlamıştır. Korku, savaş, polisiye, kara mizah ve bilimkurgu olmak üzere farklı türde eserler vermiştir. Estetik mükemmelliğe verdiği önemle diğer yönetmenlerden ayrılır. 2. Dünya Savaşı’nı görmesi de Kubrick’i etkileyen faktörlerden biridir.

Stanley Kubrick Filmleri

FEAR AND DESİRE

Stanley Kubrick tarafından yönetilen bir film.

Kubrick’ in çektiği ilk uzun metraj filmdir. Bu filmin en önemli özelliği Kubrick’ in bu filmi hiç sevmemesi ve bu filmi yok etmek istemesidir.

KİLLER KİSS

Stanley Kubrick tarafından yönetilen bir film.

Bir boksör ile dansçı kızın aşk öyküsünü anlatır. Boksör Dave Gordon, karşısındaki evde oturan Gloria’nın bir adamla kavga edişine tanık olup, onu kurtarmaya niyetlenir. Bu çıkış, pek çok entrikayı, karanlık olayları ve tuhaf bir aşk ilişkisini beraberinde getirir. Filmin en iyi sahnesi Gloria’ nın ailesi ile ilgili anılarını anlattığı geriye dönüş sahnesidir.

THE KİLLİNG

Stanley Kubrick tarafından yönetilen bir film.

Bir çete kurup soygun yapmak isteyen eski bir mahkumun içine düştüğü durumları, maceralarını anlatan filmdir. Bu filmin ardından Kubrick, Hollywood tarafından tanınmaya başlamıştır.

PATHS OF GLORY

Stanley Kubrick tarafından yönetilen bir film.

Savaşın insan üzerindeki etkisini anlatan bir filmdir. General Mireau çıkarları doğrultusunda bir cephe de görev alır. Görevde hiçbir şey yerinde gitmeyince askerler üzerinde oynadığı türlü kirli oyunları anlatır ve insan hayatının ucuzluğunu başarılı şekilde bize gösterir.

SPARCATUS

Hayır ben Spartacusum Mottosu ile ünlenen filmi.

Trakyalı bir köle olan Spartaküs bir gladyatördür ve Varinia isimli bir kadına aşık olup o zamanki rejime isyan eder. Bu isyanın da nasıl diğer köleleri harekete geçirdiğini anlatıyor.

LOLİTA

Stanley Kubrick tarafından yönetilen bir film.

Film görevi gereği ABD’ye edebiyat dersleri vermek için gelen bir profesörün pansiyoner olarak kaldığı evin 14 yaşındaki deli dolu kızına tutulması ve ona daha yakın olabilmek için annesiyle bir evlilik yapması anlatılmaktadır.

DR. STRANGELOVE

Tuhaflıklar üzerine kurulu bir film.

Filmde Soğuk Savaş döneminde Ruslara saldırmak için bahane aramakta olan çılgın general Jack D. Ripper SSCB’ne sürpriz bir nükleer saldırı yapmaya karar verir ve bu kararın ardından yaşanan olayları anlatılır.

2001: A SPACE ODYSSEY

2001 Uzay Macerası.

Yönetmenin en iyi filmlerinden sayılan 2001: Uzay Macerası’nda bir grup primat ıssız bir yerde yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanı başlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Bu taş sayesinde akıllarını kullanmaya başlarlar ve ilk defa alet kullanılmıştır. Bundan 4 milyon yıl sonra yine aynı taşın sinyal verdiği görülür. Filmde çoğu sorunuz cevapsız kalmaktadır.

A CLOCKWORK ORANGE

Stanley Kubrick tarafından yönetilen bir film.

Yine yönetmenin en iyi filmlerinden olan bu filmde etrafındakilere dehşet saçan şiddet bağımlısı gençlerden birinin yakalanıp hapse atılmak yerine şiddet deneylerinde kobay olmakla cezalandırılır. Bu deneyde uygulanan insan aklının alamayacağı yöntemleri bize aktarmaktadır.

BARRY LYNDON

Stanley Kubrick in yönettiği bir film.

Babası öldürülen Redmond Barry annesi ile yaşayarak büyür. Genç bir adama olduğunda kuzeni Nora’ya aşık olur ama karşılık bulamaz. Kuzeninin ailesi de fakirlikten kurtulmak için kızları Nora’yı başkası ile evlendirmek isterler. Redmond Barry bu durumu kabullenemez ve evlendirecekleri adam olan John Quin’le düelloya çıkar ve yener. Sonrasında yeni maceralar için kasabasından kaçar ve kendisini bir savaşın ortasında bulur.

THE SHİNİNG

Stanley Kubrick efsane bir film daha Shining.

Stanley Kubrick İmzalı film , doğa üstü yetenekleri olan bir çocuğun babasının aldığı iş yüzünden ailesiyle birlikte uzun bir süre yalnız kalmaları gereken otele giderler. Çocuk yetenekleri sayesinde orada yalnız olmadıklarını anlar ve bunu ailesine anlatmaya çalışır. Bu fark ettiği doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir ve yavaşça aklını kaybetmeye başlar.

FULL METAL JACKET

Stanley Kubrick  yönettiği bir film.

Vietnam Savaşı öncesi Amerikan ordusunun eğitimleri ve Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusundaki askerlerin başından geçen olağan olaylar anlatılmaktadır.

EYES WİDE SHUT

filme ait resim.

Film evli bir çiftin yeni bir deneyim içerisine girerek içlerindeki en gizli ve en güçlü dürtüleri bulmalarını konu edinir. Herkese mutlu sürdürülen bir evlilik olarak gözüken bu evliliğin aslında nasıl olduğunu anlatmaya çalışır.

Batman Üçlemesi Hakkında Yazdığımız Yazıyı Okumak İçin Tıklayınız.

Sinema alanıyla ilgili her şeye tutkulu olan ve ileride iyi bir yönetmen olmak isteyen biriyim. Bu tutkumu da sizlerle paylaşmak için yazılar yazıyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir