Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü ?

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü ?

Yönetmen: Andaç Haznedaroğlu

Senaryo: Yılmaz Erdoğan

IMDB: 6.3

Tür: Dram, Komedi

Oyuncular: Ecem Erkek, Devrim Yakut, Engin Alkan, Merve Dizdar, Atakan Çelik, Ushan Çakır, Bülent Çolak

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü ? Filmi Nasıl ?

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü ? bir sahne.

Yılmaz Erdoğan’ın yıllar önce bir tiyatro oyunu olarak tasarladığı “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü?” oyunu günümüzde de filme dönüştürülmüş bir hikayedir. Ayrıca bu oyun ülkemizde en çok izlenen ve sergilenen tiyatro oyunlarındandır. Son yıllarda çıkan yerli yapımlarda aradığımız kaliteyi pek bulamasak da bu film kalitesi yüksek bir film olmuştur. Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı bu senaryo gerçekten filmin iyi bir film olmasını sağlamıştır. Anlattığı ana hikayenin yanında dokunduğu ülke problemleri de filme ayrı bir hava katmıştır. Sağ sol ayrılması, darbeler bunlardan bazılarıdır. Birkaç sahnede de birbirine zıt tiplemeleri bir araya getirerek keyifli anlar sunmuştur.

Ana karakterin diğer insanlardan farkını oldukça güzel bir şekilde anlatmıştır. İlk başta biraz mesafeli bir tutum sergilesem de sonrasında film kendini bana sevdirebilmiştir. Yine de bu durum filmin eksiklerinin olduğu durumunu değiştirmez. Filmde bazı sahnelerde yapılan görsel efektleri o kadar rahat bir şekilde görebiliyorsunuz ki bu durum dikkatinizin kolayca dağılmasını sağlıyor. Bu efektlerin kullanımını başarılı bir şekilde yapıldığı pek de söylenemez. Ama filmdeki sahne eskitmeleri ve sahne detayları gayet iyi bir şekilde yapılmıştır. Film sizi o eski zamanlar havasına kolayca sokabiliyor. Ama bu yaşlandırma mevzusu bazı sahnelerde göze batacak şekilde kötü gözüküyor.

Oyunculuklara baktığımızda çok öne çıkan bir performans görmüş olamasam da Ecem Erkek’ in rolünün üstesinden başarıyla geldiğini söyleyebilirim. Aynı zamanda kendisi karakterini üç farklı yaş biçiminde canlandırmaktadır.

Olay Akışı

Ülkenin sıkıntılı günlerinde doğan Gülseren üstün zekası yüzünden neredeyse çevresindeki herkesle uyumsuz bir şekilde yaşamaktadır. Onu ciddiyete zorunlu kılan her bir kurum ve insanla arası kötüdür. Bu yüzden okuldan bile atılmıştır. Gülseren’in farklı hayatını ve bu sırada ülkede gerçekleşen olayları izleriz. Sevdiği insanları ise çok erken kaybetmesinin onun üzerindeki etkilerini de görürüz.

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü? Filmi Fragman

Godzilla vs Kong Yazısı İçin Tıklayınız.

Sinema alanıyla ilgili her şeye tutkulu olan ve ileride iyi bir yönetmen olmak isteyen biriyim. Bu tutkumu da sizlerle paylaşmak için yazılar yazıyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir