Savaş Tanrısı

Savaş Tanrısı

IMDB: 7,6/10

Gösterim Tarihi: 16 Eylül 2005

Tür: Savaş/Suç

Yönetmen: Andrew Niccol

Oyuncular: Nicolas Cage, Bridget Moynahan, Jared Leto, Ethan Hawke, Ian Holm

Asla savaşa girme , özellikle de kendinle.”

Savaş Tanrısı Film Konusu

Savaş Tanrısı baş rolü Nicolas Cage.

Film, Yuri Orlov’un hem yükselişini hem de inişini anlatıyor. Ailesi ile birlikte henüz küçük bir çocukken Amerika’ya göç ederler. Bir gün hesapta olmayan şeyler yaşanır ve Yuri’nin hayatı tamamen değişir. Dünyaca bilinen bir silah taciri olarak büyük ordulara ve diktatörlere silah pazarlamakla sürdürür yaşamını. Bu işte başlangıçta yalnız değildir, kardeşi Vitaly de yanındadır ancak uluslararası boyutta tanınır hala geldikten sonra kardeşi bu işi bırakır. Kendisi için ağır bir göreve dönüşmüştür. Yuri ise asla vazgeçmez ve hatta gönlünce göre bir aile bile kurar. Ancak ailesi onun bu işi yaptığını bilmez. Bir nakliye şirketinin sahibi zannederler.

Savaş Tanrısı Film Hakkında

Simone ve Gattaca filmlerinden tanıdığımız Andrew Niccol’ün son marifeti Savaş Tanrısı. Aynı zamanda Truman Show ve Terminal filmlerinin hikayelerini de imzasını atan Yeni Zellandalı yönetmenin,Ukrayna asıllı silah kaçakçısı Yuri Orlov karakterini yaratırken gerçek hayatta bu işle uğraşmakta olan 5 farklı insanın deneyimlerinden yararlanmış olmasıyla gerçekleşiyor.

Film Özeti ve Yorum

Filmin hiciv sanatıyla gerçekliği birleştirdiği politik senaryo; aslında düpedüz bir Amerika eleştirisi… Bu sebeple Niccol; filmini çekebilmek için gerekli bütçeyi bulmakta Amerika dışındaki kaynakları araştırmış ve irtibata geçtiği uluslar arası silah satıcılarının ekipmanlarını kullanmış. Filmdeki; tanklar, tüfekler, uçaksavarlar, kalaşnikoflar ve Rus kargo uçağı tamamıyla gerçek. Niccol’ün “silahların gerçeklerini bulmak sahtelerini bulmaktan daha ucuza mal oldu” açıklaması aslında acı bir gerçeği duyumsatıyor. Dünyada 600 milyonun üzerinde silah olduğu biliniyor ve silah teknolojisinin devletlerin kontrolünde olduğu da. Bu bakımdan Savaş Tanrısı’nı fantezi aksiyon filmlerinden ayıran belirgin bir özelliği olduğunu kabul etmek gerekir.

Cage’in Orlov kompozisyonu da görülmeye değer. Bu kendine özgü tiplemenin her santimetresine oyunculuğunu ekmeyi başaran Cage; olası özenti durumlarını engellemek amacıyla izleyicisi ile arasına mesafe koymayı başarmış. Zenginliğini yaşadığı yerlerde görece sönük, acı çektiği zamanlarda görece abartılı bir oyun çıkararak amacına ulaşmış. “Metot aktörlüğü ile şizofrenilik arasında ince bir çizgi vardır” sözü ile sinema tarihine geçen Nicholas Cage’in Orlov karakterine adeta can verdiğini itiraf etmek gerekir. Zaten Cage’in filme yapımcı olarak katkıda bulunmasından projeye inandığı sonucunu çıkarmak güç olmasa gerek.

Suyun Sesi Filmi Hakkında Yazdığımız Yazı İçin Tıklayınız.

İlayda Atıcı, 4 Mart 2002, Antalya'da doğdu. Ege Üniversitesi, eğitim fakültesi 1.sınıf öğrencisi. Kişisel gelişim ve psikolojik konular üzerine kitaplar okur. Korku ve gerilim türündeki filmlere ilgisi büyüktür.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir