Leon The Professional

Leon The Professional

Yönetmen: Luc Besson

Tür: Dram/Gerilim/Suç

Vizyon Tarihi: 28 Nisan 1995

IMDB: 8.5

Oyunucular:Natalie Portman, Jean Reno, Gary Oldman, Danny Aiello, Michael Badalucco,

Leon The Professional film afişi.

NASIL BİR FİLM?

“Mutlu olmakla, mutsuz olmanın arasında bir yerde kaybolup gitmekten korkuyorum.”

LEON

Seri katil filmlerinin atası olarak bilinen Leon : The Professional 1995 yapımı eski bir filmdir. Ama eski olması onun halen sevilen bir film olmasının önüne geçememektedir. John Wick gibi filmleri izlediyseniz bu film size biraz yavaş gelebilir. Çünkü bu film de sadece aksiyona değil hikayeye de odaklanılmıştır. John Wick ve benzeri filmlerde sadece aksiyona odaklanıldığından hızlı ilerleyen bir akış karşımıza çıkar.

Oyunculuklara bakarsak Natalie Portman (Mathilda) çocuk yaşına rağmen mükemmel derecede iyi oynamıştır. Jean Reno (Leon) ise hikayedeki görevi üzerine soğuk, ağır, ciddi bir kişiliktedir. Kötü karakter olan Gary Oldman da verilen rolü başarıyla yerine getirmiştir. Diğer rol alan oyuncular da gayet güzel oynamıştır.

Genel olarak baktığımızda film günümüzde çıkan çoğu filmden daha üst düzeyde durması ve halen izlenebilmesi sayesinde bir “klasik” olmayı başarıyor. Bunun bir faktörü de görsel efektlerinin ve çekim yöntemlerinin gözümüze batmayacak düzeyde olmasıdır.

Leon The Professional Olay Akışı

12 yaşındaki Mathilda oldukça sorunlu bir aileye sahiptir. Onu ailesine bağlayan tek kişi küçük kardeşidir. Babası da polislik görevini kötüye kullanan Norman Stansfield’in mallarını satmaktadır. Mathilda komşusu Leon ile arkadaş olmaya çalışır ve bir gün ona süt almaya gittiğinde babasının mallarını sattığı Norman Stansfield çalınan bir mal olduğu için tüm aileyi öldürmeye gelir. Mathilda geri döndüğünde kapıda tanımadığı adamlar ve ölü kardeşini görür. Hemen Leon’un evine doğru yönelip Leon’a sığınır. Sonrasında Mathilda, Leon’un bir tetikçi olduğunu öğrenir ve ondan kendini eğitmesini ister.

Zaman geçtikçe Mathilda öğrendikleriyle Leon’a yardım etmeye başlar. Bir gün büyük bir iş çıkar ve Leon tek başına gider. Bunu fırsat bilen Mathilda küçük kardeşinin intikamı için yola koyulur. Tabi ki işler istediği gibi gitmez ve yakalanır. Bunu öğrenen Leon küçük bir operasyonla kızı kurtarır. Yine bir gün süt almaya giden Mathilda, Norman Stansfield tarafından yakalanır ve Leon’un evine Norman Stansfield’in adamları baskın için girerler. Leon boş bir tetikçi olmadığından gelen herkesi temizler. Artık gücü kalmadığı anda Mathilda’yı havalandırma deliğinden yollar ama kendisi kaçamaz ve evin içine onu öldürmek için roket atarlar.

Leon ağır yaralanır ama ölmez. Hemen odadaki ölü cesetlerden birinin kıyafetlerini alarak kendini onlardan biri gibi gösterir. İçeriye girenler de Leon’u kendi adamları sanarak yanlarına alıp götürürler. Leon tam kaçacakken Norman Stansfield arkasından gelerek onu vurur. Norman Stansfield yanına gelince Leon üstündeki bombayı patlatır ve ikisi de ölür. Mathilda da yetimhaneye gönderilir.

“İntikam iyi bir şey değil, Mathilda. İnan. Unutmak daha iyi.”

LEON

Stanley Kubrick Hakkındaki Yazımız İçin Tıklayınız.

Sinema alanıyla ilgili her şeye tutkulu olan ve ileride iyi bir yönetmen olmak isteyen biriyim. Bu tutkumu da sizlerle paylaşmak için yazılar yazıyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir