Kara Kule: Silahşor

Kara Kule: Silahşor

Yayınlanma Tarihi: 1999

Yazar: Stephen King

Çeviri: Gönül Suveren

Sayfa Sayısı: 239

Tür: Kurgusal Fantastik Roman

Kara Kule: Silahşor kapak resmi.

Yazar Hakkında

Böylesi önemli bir yazarı anlatmazsak olmaz. Üstelik bence en iyi serisi olan Kara Kule’nin ilk kitabını anlatırken. Stephen King ABD’li bir hikaye ve roman yazarıdır. Kitaplarının çoğu Türkçeye’de çevrilmiştir.

İlk romanı Göz (Carrie) 1974 yılında yayınlanmıştır. Özellikle 1982 yılında başlayıp, 2005 yılında sona erdirmiş olduğu Kara Kule (The Dark Tower) serisi ile ünlüdür. Yeşil Yol (The Green Mile), Esaretin Bedeli (Rita Hayworth and Shawshank Redemption) gibi pek çok kitabı senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmıştır.

İlk profesyonel kısa öykü satışını “The Glass Floor” adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories`e yapmıştır (1967). New York Times En Çok Satanlar listesinde uzun süre 1 numarada kaldı. Kitaplarının çoğu memleketi Maine`de geçer. Şu ana kadar Bram Stoker Awards, World Fantasy Awards ve British Fantasy Society Awards gibi prestijli ödülleri almıştır.

Stephen King e ait resim.

Kara Kule: Silahşor Yazar Yorumu

Bu yazımızda Kara Kule serisinin ilk kitabı olan Silahşor’u değerlendireceğiz. Öncelikle Kara Kule serisinden başlamak gerekir. Bu seri Stephen King’i o yapan eserdir. Ününü bu seriye borçludur diyebiliriz. Kendisi zaten bu seriye yıllarını ve tüm tecrübesini harcadığı için başarısı şaşırılmaz bir durum. 1982’de yazımına başladığı seri 2005 yılında ancak tamamlandı. Kurgusunun kusursuzluğu ve başarısının temelinde de bu yatıyor diyebiliriz. Beyaz perdede ödüller alan serinin film hali de tabi ki izlenmeli. Konumuz olan bu efsane serinin ilk kitabı Silahşor eserine gelelim. Her yönüyle tam bir başlangıç kitabı. Stephen King’ in önceki kitaplarına göre farklı bir üsluba sahiptir. Distopik yönü ağır basar. Peki bu kitap, Silahşor nasıl ortaya çıktı? Kısa hikayeler olarak Kara Kule, King’in üniversite yıllarında yazdığı hikayenin başlangıcında yer alan ”Siyahlı adam çölde kaçıyordu; Silahşor de peşindeydi” cümlesini bir şiire bağlaması sonucu nereden esinlendiği de ortaya çıkıyor. Silahşor kitabının da bu kısa hikayelerin bir birleşimi olduğu neredeyse kesinleşiyor. Ancak her ne kadar küçük hikayelerin bütünlemesi olsa da kesinlikle sizi seriye bağlayacak. Aklınızı karıştıracak ve dümdüz okuduğunuz taktirde asla anlayamayacaksınız. Silahşor tane tane okunmalı ve hikayesi özümsenerek akışa kendinizi bırakmalısınız. Türü seviyorsanız bir günde bir kitap şeklinde. 1 haftada bitireceğiniz bu serinin başlangıç kitabına bir şans verin.

Kara Kule: Silahşor Özet

Siyahlı adam tehlikeli büyülerle dolu ölüm yolunda kaçıyor, katil kovalıyordu. Bu kovalamaca yolun sonundaki KARA KULE’de sona erecek miydi?Çılgın bir kâhin, konuşan iblisler, ölmemiş bir çocuğun ruhu KARA KULE’de kimleri bekliyordu ?

Babilin En Zengin Adamı Kitabı Hakkındaki Kitabı Okumak İçin Tıklayınız.

Sefa Aktaş Yazar:

İzlediklerini, okuduklarını ve aklına gelenlerin eleştirilerini veya tanıtımlarını yazan genç bir yazarım. Her yazı yeni bir eğlence. :)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir