Kapan

Kapan

IMDB: 7,7/10

Gösterim Tarihi: 24 Şubat 2017

Tür: Korku/Gerilim

Yönetmen: Jordan Peele

Oyuncular:Daniel Kaluuya,Allison Williams,Bradley Whitford,Lakeith Stanfield

Hipnozun sadece cep saatiyle yapıldığını düşünüyorsanız yanıldığınızı belirtmek isterim!..

Kapan Film Özeti

Kapan Film Karakteri.

Genç bir siyah olan Chris (Daniel Kaluuya), beyaz kız arkadaşı Rose’la (Allison Williams) birlikte, kızın ailesinin yanına, onlarla tanışmaya gider. Ancak bu kasabada tuhaf bir şeyler vardır, burada yaşayan siyahlar, gizemli bir şekilde ortadan kaybolmaktadır.

Chris sıradan bir siyahi gençtir. Sevgilisi Rose ile mutlu bir ilişkisi vardır. Rose bir gün Chris’i ailesinin mülküne davet eder. Avrupalı Amerikalı sevgilisinin ailesinde bir tuhaflık olduğunu sezen Chris bir süre sonra mülkte kalmakta olan siyahi kişilerin bir bir kaybolduğunu öğrenir. Bunun üzerine tuz biber olan şey ise başka bir siyahi adamın kendisine iş işten geçmeden gitmesi yönündeki uyarısı olur. Chris bir şeylerin ters gittiğini sezmeye başladığında kurtulması sandığından çok daha zor olacaktır…

Çocukluk travmalarınız ne kadar büyüseniz de sizinledir. Beyninizin bir köşesinde tıpkı açılmayı bekleyen kapalı bir kutu gibi…

Yazar Yorumu

Yönetmenliğini Jordan Peele’in yaptığı Kapan ,korku gerilim türündeki en iyi filmlerden biri. Peele’in tarzını değiştirerek kayda aldığı ilk film diyebiliriz. Film ilk bakışta korku hikayesi gibi gelebilir. Fakat film derininde, yapılan ırkçılığa ve ayrıma dikkat çekmesi oldukça etkileyiciydi.

Filmi izlerken gerginlikten kaskatı kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra filmi izlerken gülüyorsunuz, ağlıyorsunuz, kızıyorsunuz, korkuyorsunuz ,merak ediyorsunuz… Tüm bunları barındıran bir filmin kötü olma ihtimali akıl dışı olurdu sanırım. Evet gülüyorsunuz dedim ,bu bir korku filmi için size saçma gelebilir. Fakat yapılan espriler çoğunlukla kara mizah. Zaten her ne kadar gülseniz de bu çok sürmüyor ve siz gerilmeye devam ediyorsunuz.

Davet edilmen, hoş karşılanacağın anlamına gelmez”

Spoiler İçerir

Yaşanan gariplikler her ne kadar Chris’i rahatsız etse de onu asıl vuracak gerçek, sevgilisiydi. Rose, aslında bir nevi avcıydı. Gerçekten ciddi araştırmalar yapıp kendine kurbanlar seçiyordu. Onları kendine aşık edip örgütlerine üye yapmayı amaçlıyordu. Özellikle siyahi erkekleri seçmesi de merak konusuydu. Bunun yanı sıra Chris’in arkadaşının polis oluşu ve dikkatiyle olaylar çözülmüştü.

Hayal Adası Filmi Hakkında Yazdığımız Yazı İçin Tıklayınız.

İlayda Atıcı, 4 Mart 2002, Antalya'da doğdu. Ege Üniversitesi, eğitim fakültesi 1.sınıf öğrencisi. Kişisel gelişim ve psikolojik konular üzerine kitaplar okur. Korku ve gerilim türündeki filmlere ilgisi büyüktür.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir