JUDO SPORU TAM OLARAK NEDİR?

Judo branşı ülkemizde yarışma seyrinde iken ağır kıyafetler ile yapına güreşi andırmak ile beraber yine aynı kıyafet sebebi ile dışarıdan bakan herkesin “Aa, karatecilere bak” dediği uzak doğu savunma sanatlarından birisidir.

Judo Tam Olarak Nedir?

Judo oldukça yüksek bir disiplin ve irade gerektiren bir branştır. Adındaki “JU” yumuşaklık, esneklik ve çeviklik anlamını ifade ederken “DO” ise disiplini ifade etmektedir. 1950 yılında Türkiye ‘ye gelmiş ve ilk çalışmalar başlayan judo 1962 yılında Güreş Federasyonu bünyesinde federe olarak resmi faaliyetlerine başlamıştır. Judo ilk defa 1964 yılında Tokyo olimpiyat oyunlarında yer alarak olimpik branş olmuştur.

Ülkemizde de bu dalda oldukça yaygındır ve sevilmektedir. Bununla beraber ulusal ve uluslar arası düzeyde birbirinden yetenekli bir çok milli sporcumuz bulunmaktadır. Türkiye bu spor dalında birbirinden farklı uluslar arası olan ve önem arz eden yarışmalara ev sahipliği yapmaktadır.

Bu branş bünyesinde yumruk ve tekme ile yapılacak hiçbir vuruş tekniği içermemektedir. Branşı yapan sporcu Judoka olarak adlandırılır. Bir Judoka`nın amacı vücut da bulunan bütün kasların aynı anda ve uyumlu bir çalıştırmaktır. Bununla beraber tutuş ve atış teknikleri ile rakibini tuş etmektir. Uluslar Arası Federasyonun belirlediği yaşa göre, yarışmalarda kimi yaş gurupları atış ve tutuş tekniklerine ilaveten boğma ve kırma tekniklerini de uygulamaktadırlar. Boğma ve kırma teknikleri sadece rakibi pes ettirmek amacı ile yapılmaktadır.

Sporcuların tecrübe ve bulundukları kademeleri belli etmesi için judo gi (judo elbisesi) üzerine “Obi” olarak adlandırılan kuşağı bellerine bağlamaktadır. Kuşakların sıralaması en alttan yukarı olacak şekilde: beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavi, kahverengi ve siyahtır. Siyah kuşaktan sonra “Dan” adı verilen kademeler ile devam edilir.

Yarışmalarda yarışacak olan sporcular sıralamaya göre beyaz ve mavi olarak ayrılırlar ve eşleştirilirler. Müsabakayı gerçekleştirecek olan yarışmacılar maç minderinde kendilerine verilmiş olan renkte judo elbisesi giymek zorundadır. Aksi halde müsabakada yer alamaz ve yarışmadan diskalifiye edilir.

Yazar Tavsiyesi

Profesyonel olarak bu branşı yapmış biri olarak her ailenin çocuğunu ufak yaşlarda kas gelişimini, vücut ve zihin disiplininin en verimli ve uygun şekilde gelişmesi için bu branşa yönlendirmesini tavsiye ediyorum.

Gerçekten 12’den Vurmak Mı? Adlı Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız….

Rodnox Yazar:

Kaan Aşık, 12 Kasım 2000 doğumlu. Aksaray Üniversitesi 2. sınıf Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü öğrencisi. Ağırlık olarak spor kategorisinde yazılar yazmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir