IT (O)

IT (O)

Yönetmen: Andy Muschietti

Yazar: Stephen King

Tür: Korku/Gerilim/Fantastik/Kurgusal Roman

IT (O) film kapağı.

Yazar Hakkında

Böylesi önemli bir yazarı anlatmazsak olmaz. Üstelik beyaz perdeye aktarımı en iyi olan It (O) kitabını anlatırken. Stephen King ABD’li bir hikaye ve roman yazarıdır. Kitaplarının çoğu Türkçeye de çevrilmiştir.

İlk romanı Göz (Carrie) 1974 yılında yayınlanmıştır. Özellikle 1982 yılında başlayıp, 2005 yılında sona erdirmiş olduğu Kara Kule (The Dark Tower) serisi ile ünlüdür. Yeşil Yol (The Green Mile), Esaretin Bedeli (Rita Hayworth and Shawshank Redemption) gibi pek çok kitabı senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmıştır.

İlk profesyonel kısa öykü satışını “The Glass Floor” adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories`e yapmıştır (1967). New York Times En Çok Satanlar listesinde uzun süre 1 numarada kaldı. Kitaplarının çoğu memleketi Maine`de geçer. Şu ana kadar Bram Stoker Awards, World Fantasy Awards ve British Fantasy Society Awards gibi prestijli ödülleri almıştır.

IT (O) Yazar Yorumu

Bu yazımızda ünlü yazarın, beyaz perdeye aktarılması sonucu ününe ün katan eseri olan IT (O) kitabını inceleyeceğiz. Koca bir jenerasyonun palyaçolardan nefret etmesine neden olan bu eser korku edebiyatının baş taçlarından birisi diyebiliriz. 4 yılın ardından ortaya çıkan eser korku yönünden tam olarak istediğinizi veriyor. Kitabın içeriği kadar kendisi de korkutucu tam olarak 1216 sayfadan bahsediyoruz. Bunun sebepleri var tabi ki. Kitapta yer alan karakterleri yazar fazlasıyla detaylı anlatıyor. Okudukça fark edeceksiniz ki siz artık kitapta yer alan her karakteri birebir tanıyorsunuz. Hayatınızdaki insanlar gibi olmuşlar. Film ile en ayrışan yönü de bu detaycı yaklaşımı diyebiliriz. Korkmayın kitap kesinlikle monoton ilerlemiyor, aksine böyle detaylı anlatımına karşın kesinlikle akıcı.

Kitabın konusu aslında izlediğiniz çoğu korku filmi ile aynı yönde diyebiliriz. Bunun başlıca sebebi ise çok basit, zaten izlediğiniz korku türü filmlerin çoğuna ilham kaynağı olmuş bir eserdir. Küçük kendi halinde yaşayan bir kasabada geçiyor. Ücra, köşede kalmış yerler her daim olduğu gibi. Kitaba adını veren karakterimiz O her 27 yılda bir uyanıp, küçük çocuklarla beslenen bir yaratık. Kendisi görünüm olarak da bir palyaço. Böyle anlatınca biraz absürt gelse de dediğim gibi 80’li yıllarda insanların eğlenceli dostları palyaçoları kötüleştirebilecek kadar etkileyici bir eser. Unutmadan söyleyelim kitap 1987 yılında Stephen King’in çoğu eseri gibi Amerika’da en çok satan kitap ödülünü alıyor.

Filminiz izlediyseniz ve beğendiyseniz, kitaba göre neredeyse ayrıntı bile vermeden geçen O filmi hoş geldiyse bu kitabı kesinlikle okumalısınız. Filmini izlemediyseniz geç değil önce kitabını okuyun tüm karakterleri iyice tanıyın ardından film sizlere görsel ve sesli versiyonunu sunsun. Tek ciltlik en uzun romanlardan O’yu bitirdiğinizde, ne çabuk diyeceksiniz. İyi okumalar.

Benim Notum: 10/8

IT (O) Özet

O, küçük bir kasabada geçen sıra dışı olayları konu ediniyor. ABD’nin Maine eyaletinde yer alan Derry adlı bu kasaba, kanalizasyon mazgallarının altında dev ve korkunç bir yaratığı barındırıyor. Kasabalıların kabusu olan bu yaratık, çocukluklarını çok yakın arkadaş grubu olarak Derry’de geçiren yedi insanın hayatında da derin izler bırakıyor. Kitapta olaylar, vaktiyle kendilerine “Kaybedenler Kulübü” adını veren bu kişilerin, çocukluk ve yetişkinlik dönemleri olmak üzere iki zamana ayrılıyor.

Fragman
Sefa Aktaş Yazar:

İzlediklerini, okuduklarını ve aklına gelenlerin eleştirilerini veya tanıtımlarını yazan genç bir yazarım. Her yazı yeni bir eğlence. :)

2 Yorum

 1. Sinem Kotal
  31/03/2021
  Yanıtla

  Korku temali filmlerde ilk siralardadir benim icin.80’li yillarda cekileni de yeni cekilen 2 filmde cok basarili.Yeni Pennywise bi tik daha korkunc tabi.

  • Sefa Aktaş
   01/04/2021
   Yanıtla

   Genellikle kitaplar beyaz perdeye kötü aktarılır lakin ‘O’ güzel bir istisna.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir