Gerçekçi iyimserlik

Son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz bir kavramdan bahsedelim biraz. Kendisini ‘iyimser gerçekçi’ ya da ‘gerçekçi iyimserlik’ olarak da duymuş olabilirsiniz. Ben iyimser gerçekçi demeyi tercih ediyorum. Gelin bakalım neymiş bu hem iyi olup hem gerçek olan.

İyimser Gerçekçi

Durun durun, iyimserlik falan deyince aklınıza hemen toz pembe hayaller gelmesin. Düşündüğümüzün aksine bu algı; dünyadaki kötülükleri, olumsuzlukları da göz önünde bulundurarak pozitife yönelme şeklidir.

Bunu size şöyle anlatayım örneğin, sorunlar karşısında ‘ah vah ben şimdi ne yapacağım?’ diye yakınan insan tamamen negatifliği çekmektedir. Buna zıt olarak aynı soruna ‘ hmm şöyle yapsam nasıl olur ki?’ deyip de yaklaşan insan hem daha sakin hem daha pozitiftir ve akıllıca hareket eder. Yani, iyimser gerçekçilik insana çözüm odaklı olmayı öğretir. Bu hangimizin istemeyeceği bir durum ki…

Gerçekçi iyimserlik kendine ve hayata inanmaktır. Bu dünyada hiçbir problemin kalıcı olmadığını bilmektir. Kötümserlik insanı güçsüz ve çaresiz hissettirirken, iyimserlik insana güç verir. Uzatılmış çaresizlik hissi kişiyi depresyona bile sürükleyebilir. Oysa araştırmaların da bize gösterdiği gibi gerçekçi iyimserliğe sahip insanların mutlu ve başarılı olma oranları, kötümserlere ve aşırı derecede iyimser olanlara göre daha yüksektir.

pozitif düşün pozitif yaşa’

‘hayatından kötülükleri at’

Hey hey hey bir dakika, size bir şey itiraf etmem gerek. Son zamanlarda bu tarz sloganları çok sık duysak da iyimser gerçekçi maalesef ki bu değil. İyimser gerçekçi, hayal edilen yolda çalışmanın öneminden bahseder. Sadece söylemekle değil, harekete geçmekle başaracağımıza inanır. Ve hayattan beklentileri son derece realisttir.

Meraklıları için daha önce incelediğim Her Şey Seninle Başlar ve Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek kitaplarını buraya bırakıyorum. Okuyacaklara şimdiden keyifli okumalar…

İlayda Atıcı, 4 Mart 2002, Antalya'da doğdu. Ege Üniversitesi, eğitim fakültesi 1.sınıf öğrencisi. Kişisel gelişim ve psikolojik konular üzerine kitaplar okur. Korku ve gerilim türündeki filmlere ilgisi büyüktür. Blogumuzda yazarlık ve editörlük yapmaktadır.

2 Yorum

  1. […] Gerçekçi İyimserlik Konulu Felsefe Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir