FIRST MAN ( AY’DA İLK İNSAN )

FIRST MAN ( AY’DA İLK İNSAN )

Yönetmen: Damien Chazelle

Türkçe Adı: Ay’da İlk İnsan

Vizyon Tarihi: 19.10.2018

IMDB: 7.3

Tür: Dram, Tarih, Biyografi

Oyuncular: Ryan Gosling, Claire Foy, Corey Stoll, Jason Clarke, Kyle Chandler

NASIL BİR FİLM?

FIRST MAN ( AY'DA İLK İNSAN ) 
resmi.

“Özel bir adama ait samimi bir destan.”

Hiç aya giden ilk insanın neler hissettiğini düşündünüz mü? Peki bu aya giden insanın kızını kaybetmiş olmasının etkilerini hiç düşündünüz mü? İşte bu film bunların cevabını vermeye çalışıyor. Bir astronot gözünden aya gidiş süreci ve bu süreçte ortaya çıkan sorunları anlatıyor.

ABD – Sovyet rekabetini ABD kazansa da filmde bunun vurgusu pek yapılmamıştır. Ay’a bayrak dikme sahnesi bile yoktur. Filmin genelinde bile Amerika propagandası nerdeyse hiç yapılmamıştır. Bu da filmin Ay’a çıkma başarısını tek bir ülkenin değil Dünya’nın başarısı olarak görmesidir.

FIRST MAN OLAY AKIŞI

Fırst Man filminde olayın başlangıcı Sovyet-ABD rekabetidir. Amerikalılar, Sovyetlerin uzay çalışmaları yaptığını duyunca ‘Ay’a ilk önce biz gitmeliyiz’ düşüncesi üzerine kadrolarına deneyimli astronotlar toplayıp çalışmalara başlıyorlar. Ama iş denemelere gelince sürekli bir hatadan dolayı işler kötü gidiyor. Astronotlar ya ölüyor ya da ağır yaralanıyor. Devletin üst görevlilerinin NASA’ya baskısı da her geçen gün biraz daha arttığından NASA eksikleri düşünemeden sürekli deneme yapmak zorunda kalıyor. Neil Armstrong’un kızlarını tümör yüzünden kaybetmesinin ve sonrasında ise denemelerde arkadaşlarını kaybetmesinin etkilerini ve bunla beraber kendi içindeki çöküşün etkilerini film sürekli görmemizi istiyor. En sonunda Ay’a çıkış için yapılacak büyük uçuşa geliniyor. Burada muhabirlerin soruları dinlenirken Neil Armstrong’un onların sorduğu sorularla alakası olmadığını onun sadece bir astronot olduğunu ve onun için önemli olanın Ay görevi olduğunu anlıyoruz. Filmin sonunda ise Ay’a çıkışı görüyoruz.

GENEL YORUM

Bir biyografi ve tarih filmi olarak Neil Armstrong‘un yaşantısını canlandırmakta oldukça başarılı. Amerikan propagandasının olmaması Fırst Man filminin hikaye tarafından daha etkin olmasını sağlıyor. Ryan Gosling (Neil Armstrong) rolünde oldukça başarılı ve doğal oyunculuğu sayesinde gözümüze çarpan bir hatası olmuyor. Diğer rollerdeki isimler de gerçekte olan kişilere de oldukça benzemektedir. Uzay sahneleri ve efektler ise belli bir kalitede ve güzel gözükmektedir.

The Lighthouse Filmi Hakkındaki Yazımız İçin Tıklayınız.

Sinema alanıyla ilgili her şeye tutkulu olan ve ileride iyi bir yönetmen olmak isteyen biriyim. Bu tutkumu da sizlerle paylaşmak için yazılar yazıyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir