Enola Holmes

Enola Holmes

Yönetmen: Harry Bradbeer

Tür: Dram/Macera/Polisiye

Gösterim Tarihi: 23 Eylül 2020

IMDB: 6,7/10

Oyuncular: Millie Bobby Brown,Louis Partridge,Henry Cavill, Sam Claflin, Helena Bonham Carter

Enola Holmes Film Konusu

Millie Bobby Brown’ın Enola Holmes’ü canlandıracağı filmde,Enola’nın annesi kaybolur. Bu durumda Enola onu yok sayan ağabeyleri Sherlock ile Mycroft’tan yardım ister. Sherlock ve Mycroft bu olayı çözerken Enola’yı uzaktaki yatılı bir okula gönderme kararı alırlar. Ancak Enola oradan kaçacaktır. İlk gideceği yer de Sherlock Holmes ile birlikte çeşitli vakalarda çalışan dedektif Lestrade olacaktır. Olaya dahil olmak isteyen Enola, Sherlock ile tam bir saklambaç oynamaya kalkışacaktır. Serinin her bir devam kitabında Enola Holmes yeni bir ortadan kaybolma vakası üzerinde çalışmalarını sürdürür ve Sherlock’un izinden gider… Filmde Sherlock Holmes’ü Henry Cavill, Mrs. Holmes’ü ise Helena Bonham Carter canlandırdı.

Enola Holmes Film Hakkında

Enola Holmes ve Sherlock Holmes resmi.

Enola Holmes, Nancy Springer’ın aynı adlı kitap serisine dayanan bir Netflix gizem filmidir. Filmin yönetmeni Harry Bradbeer ve yazarı Jack Thorne’dur. Millie Bobby Brown, filmin yapımcıları arasındayken aynı zamanda başrol karakter olarak da Enola Holmes rolündedir.

Film Özet ve Yorum

Nancy Springer’ın genç yetişkin türündeki aynı adlı roman serisinden uyarlanan Enola Holmes da temelde bu tanımlamanın içine katabileceğimiz bir yapım. Springer’ın kitap serisi ve ondan uyarlanan aynı adlı Netflix filmi, hikâyesini “Sherlock Holmes orta yaşlarda bir erkek değil de genç bir kadın olsaydı ne olurdu?” sorusu üzerinden şekillendiriyor. Ancak hikâyelerini benzer akıl yürütmeler üzerinden şekillendiren yapımların aksine Enola Holmes, bunu bir adım daha öteye taşıyor ve ana karakterini doğrudan Sherlock Holmes’un dünyasının içine yerleştiriyor.

Nancy Springer imzalı serinin Kayıp Lord adıyla Türkçeye çevrilen ilk kitabı The Case of the Missing Marquess’ten uyarlanan film, Sherlock Holmes’un kız kardeşi Enola Holmes (Millie Bobby Brown)’u odak noktasına alıyor. Sherlock (Henry Cavill) ve abisi Mycroft (Sam Claflin) evden ayrılıp tanınırlık kazandıkları önemli işlere atılırken, yaşça onlardan epey ufak olan Enola evde annesiyle (Helena Bonham Carter) kalıyor. Ne var ki annesi Enola’yı dönemin cinsiyet rollerinin dikte ettiği üzere bir “hanımefendi” olarak yetiştirmek yerine, evde adeta akademik bir eğitim veriyor, bununla da kalmayıp Enola’yı dövüş sanatları ve zekâ oyunları gibi konularda eğitiyor. Zekâsı ve eğitimiyle abilerinden altta kalır bir yanı olmayan Enola, günlerini aile evinde geçirmekten mutlu olsa da annesinin bir sabah esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolması ana karakterimizi Londra’nın kargaşa içindeki sokaklarında tehlikeli bir maceraya sürüklüyor.

Enola’yı ön plana çıkarmak için Sherlock Holmes’u kıymetsizleştirmek gibi ucuz bir numaraya başvurmaması da filmin başarılı olduğu noktalardan biri. Ancak filmdeki Sherlock tasvirinin dört dörtlük olduğunu söylemek de mümkün değil. Çünkü Henry Cavill’in hayat verdiği Sherlock, dehası, iyi görünümü ve sosyal çevreler içinde hoş karşılanan saygın duruşu ile eksantrik bir dedektif olarak akıllarda yer eden Sherlock Holmes’tan ziyade bir süper kahramanı andırıyor. Sonuçta Sherlock’u Sherlock yapanın tüm o tuhaflıkları olduğu atlanmış gibi görünüyor.

Fragman

İlayda Atıcı, 4 Mart 2002, Antalya'da doğdu. Ege Üniversitesi, eğitim fakültesi 1.sınıf öğrencisi. Kişisel gelişim ve psikolojik konular üzerine kitaplar okur. Korku ve gerilim türündeki filmlere ilgisi büyüktür.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir