Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Yayın Tarihi: 23 Nisan 2010

Yönetmenler:Chris Sanders, Dean DeBlois

Kategori: Animasyon/Fantastik

IMDB Puanı: 8,1

Film Süresi: 1 saat 38 dakika

Müzik Bestecisi: John Powel

Ödüller ve Adaylıklar: Annie En İyi Animasyon Filmi Ödülü, Toronto Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Animasyon Filmi Ödülü, Persol Vizyoner Yetenek Ödülü

Seslendirme Sanatçıları: Jay Baruchel, America Ferrera, Craig Ferguson, Gerard Butler, Jonah Hill

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin resmi.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin Yazar Yorumu

Cressida Cowell’in kaleminden bir kitap serisi olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’in 2003 yılında ortaya çıkan ilk örneğinin beyaz perdeye aktarılmasıyla izleyiciye sunulan filmdir. Hiç bir gönderme amacı gütmeyen, en başta ön yargının yanlışlığını ve doğduğumuzda bize öğretilenlerin her daim doğru olmadığını çocuksu bir kurgu ile anlatır. Film diğer animasyonlardan farklı olarak sizi dünyasının içine iyice çekiyor ve pagan inancı ile ilgili kavramlar sıkça kullanılıyor. Filmin net hedef kitlesi çocuklar gibi gözükse de gayet yetişkinleri de sıkmadan kendini izlettiriyor. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filminin konusu gereği sizlere anlatmak istediğini net anlatan, DreamWorks’ ün imza animasyonlarından bir tanesi.

Ana karakterimiz Hıçkıdık’ı tanımak gerekirse kendisi uçarı, dik başlı ve aşırı zeki ancak yaşadığı ortamda bu özelliklerin pek bir anlamı yok. Ondan istenilen tek şey güçlü ve kuvvetli olmak. Hıçkıdık ise bırakın güçlü olmayı tarihin gördüğü en cılız viking. Yine de bu düzeni değiştirebilecek birisi varsa o Hıçkıdık. Boşuna Ana karakterimiz değil. Eğer hala 3 filmlik serinin ilk filmi olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’i İzlemediyseniz acele edin çünkü beğenirseniz daha 2 film, 12 kitap ve toplamda 8 sezonluk dizi sizleri bekliyor. Şimdiden uyarıyorum hiçbiri ilk filmin kalitesinde değil lakin İlk film Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’in verdiği haz hepsini izlettiriyor.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin görseli.

Özet

Yetişkinlik çağına erişen genç vikinglerin yapması gereken tek şey bir ejderhayı öldürmektir. Zamanı geldiğinde köyün şefinin tuhaf oğlu Hıçkıdık, icat ettiği tuhaf mekanizmalı bola atan silahı bir yaratığa doğrultarak onu öldürmeye yeltenir ancak tüm öğrendiklerine karşın onunla dost olması sonucu işler bir hayli karışır.

En İyi 12 Animasyon Filmi Hakkında Yazdığımız Yazıyı Okumak İçin Tıklayınız.

Sefa Aktaş Yazar:

İzlediklerini, okuduklarını ve aklına gelenlerin eleştirilerini veya tanıtımlarını yazan genç bir yazarım. Her yazı yeni bir eğlence. :)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir