Daybreak

Daybreak

Yayınlama Tarihi : 24 Ekim 2019

Bölüm Sayısı : 10

Tür : Bilim Kurgu/Gençlik

Oyuncular : Sophie Simnett, Colin Ford, Alyvia Alyn Lind, Natalie Alyn Lind, Austin Crute, Cody Kearsley, Krysta Rodriguez, Matthew Broderick, Chelsea Zhang, Jeanté Godlock, Gregory Kasyan

Daybreak Dizi Tanıtımı

Daybreak dizisinde 17 yaşındaki lise öğrencisi Josh Weller’ın (Colin Ford)  yetişkinlerin var olmadığı bir dünyada kıyamete sürüklenmiş ve zombilerin ortaya çıktığı bir dünyada kız arkadaşını bulmaya çalışmasını anlatıyor.

Yazar Yorumu

Daybreak filmi oyuncuları.

Bence dizi vasatın biraz üstündeydi. Dizideki CGI sahneler kalitesizdi. Hikaye bağlamları da oldukça saçmaydı . Rotten Tomatoesdan % 72’lik bir beğenilme oranına sahipti. Yani ortalamanın biraz üstünde zaten Netflix dizinin iptalini duyurdu. Filmde iyi olan tek şey oyunculuklardı. Geri kalan kısımda dizide ne anlatıldığını ya da karakterlerin ne yaptıklarını anlamak oldukça güçtü. Hele filmin final sahnesi gerçekten ben ne izledim dedirtti bana. Dizi konu olarak zombi kıyametini işlemişti. Bu zombiler tanıdığımız diğer zombilere benzemiyordu. Normalde zombiler ısırdığında ısırılan insanda zombiye dönüşür ama dizide klasik çizgiden farklı işlenmişti. Filmin kötü adamlarını anlamak oldukça güç bir süreçti. Özellikle çocuk yiyen lise müdürü korkunçtu. Ölüm sahneleri ise aşırı gaddarcaydı. Dizi bu yönden 13 yaş altı izleyici kitlesine hitap etmiyor.

Sophie Simnett’in oyunculuğu oldukça iyiydi. Dizinin başta en sevileni konumundayken sonlara doğru karakterden soğumaya başlıyorsunuz ki bu Sophie Simnett’in oyunculuğunun iyi olduğunu gösteriyor. Bu arada dizi bir çizgi roman uyarlaması. Renkler ve tarz açısından filmde Mad Max havası oldukça net bir biçimde gözlemleniyor. Dizi adının Türkçe karşılığı ise Şafak anlamına geliyor. Tam olarak neyi çağrıştırdığını anlamadım. Dizide dünyada neredeyse hiç yetişkin kalmamış. Tüm dünya yönetimi ve olayların kontrolü tamamen gençlerin eline geçmişti. Bunun tek sebebi ise dizide politikacıların bitmek bilmeyen , gereği olmayan kavgaları sonucunda nükleer bir savaş başlamıştı. Zombiler de bu radyasyonla ortaya çıkmışlardı. Bu konu dizide güzel aktarılmış tek yöndü.

Dizideki golf takımının acımasızca öldürülüşünü izledik bu diziye çok soğuk bir hava katıyordu. En son müdürün son hayatta kalan golf takımı üyesini yavaş yavaş doğrayarak yemesi çok iğrençti. Ne kadar acımasızca işlenmiş böyle. Diziyi vasatın biraz üstünde görmemin ana sebeplerinden biride o sahnelerdi.

Benim diziye olan notum:10/4

Old Guard Film Yazısı İçin Tıklayınız.

Ben Ercan blogsblue.com da blog yazarlığı yapıyorum. Özgün içerikler üretiyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir