Batman Trilogy

Batman

Yönetmen: Christopher Nolan

IMDB: 8.2/9.0/8.4

Kategori: Aksiyon, Dram, Suç, Macera

Müzikler: Hans Zimmer

Oyuncular: Christian Bale, Gary Oldman, Michael Caine, Heath Ledger, Morgan Freeman, Tom Hardy

NASIL BİR FİLM SERİSİ?

Batman Trilogy diğer süper kahraman filmlerine de bakarsak; en gerçekçi, yaşanması en muhtemel olan bu filmler. Çünkü size sürekli Batman’ in de bir insan olduğunu, onun da belli sınırları olduğunu hatırlatıyor. Film onun iç dünyasını, psikolojisini, korkularını size hissettirmeye çalışıyor. Bu yönüyle diğer süper kahraman filmlerinden ayrılıyor.

BATMAN BEGINS

“Bazı insanlar para gibi mantıklı şeyler aramazlar. Onları satın almak, korkutmak, onlarla anlaşmak ya da pazarlık etmek mümkün değildir. Bazı insanlar dünyanın yanıp kül olduğunu görmek isterler sadece.”

Filmin en güçlü yanı gerçek idealleri olan gerçek karakterlerin olması ve bu karakterlerin de Gotham için çalışması. Bu sayede Joker’ in bize anlatmaya çalıştığı her iyi kötü olabilir fikri daha sağlam şekilde filme yansıyor. Film bizlere alışmış olduğumuz iyi kötü savaşından başka şeyler de olabileceğini önemli olanın ideal ve fikirler olduğunu göstermekte çok başarılı. Film yine diğer filmlerin aksine vurup yıkarak şehri kurtarmak yerine her şeyi usulüne göre yaparak ve halkın da onayını alarak şehri kurtarmaya çalışıyor. Filmin başında Batman’ in sınırları yok diye sınır ötesi operasyon yapıyor ama sonra Joker’ in tehditlerinden sonra Batman’ in de sınırları olduğunu anlıyoruz. Filmin sonunda ise Joker’ in düşüncesinin yanlış olduğunu Joker’ in kötü dediği halk kanıtlıyor.

THE DARK KNIGHT RISES

Serinin final filmi diğerlerine göre biraz sönük kalsa da ortalamanın üstündedir. Joker’ i canlandıran Heath Ledger’ in ölümü planları değiştirdiği için filmde biraz daha sönük bir karakter olan Bane (Tom Hardy) oynamıştır. Filmde Batman’ in yıllar sonra tekrar dönmesini ama yetersizliği yüzünden yenilip tekrar yükselmesini anlatıyor.

BATMAN TRILOGY GENEL YORUM

Üçlemeyi genel olarak ele aldığımızda Nolan’ ın kurgusal zekasıyla neler başardığını çok iyi görüyoruz. Çekim açılarıyla, aksiyon sahneleriyle ve karakter gelişimleriyle seyir zevkimizi arttırıyor. Dönemin sorunlarına değinmesiyle insanların filmleri daha çok sevmesini sağlamıştır. Film müzikleri de filme ayrı bir kalite katıyor.

Neden düşeriz Bruce?

-Tekrar ayağa kalkmayı öğrenebilmek için.

Batman ve kötü karakterler.

Ay da İlk İnsan Filmi Hakkında Yazdığımız Yazıyı Okumak İçin Tıklayınız.

Sinema alanıyla ilgili her şeye tutkulu olan ve ileride iyi bir yönetmen olmak isteyen biriyim. Bu tutkumu da sizlerle paylaşmak için yazılar yazıyorum.

6 Yorum

 1. fehmi
  01/04/2021
  Yanıtla

  batman serisini sevmeyen çok az kişi vardır bu makalede çok güzel olmuş

  • Burak Dönmez
   01/04/2021
   Yanıtla

   Teşekkürler. Gerçekten çok güzel bir seri.

  • İsimsiz
   01/04/2021
   Yanıtla

   Batman serisini çok severim bu makalede çok faydalı olmuş emeğinize sağlık.

 2. Serkan Kaya
  01/04/2021
  Yanıtla

  Fantastik diye buna derim çok güzel olmuş tebrikler

  • Burak Dönmez
   01/04/2021
   Yanıtla

   Çok teşekkürler. İyi okumalar.

 3. Arzu Keskin
  01/04/2021
  Yanıtla

  Batman filmlerine bayılıyorum elinize sağlık:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir