Başlat : Ready Player One

Başlat : Ready Player One

Yönetmen: Steven Spielberg

Yayınlanma Tarihi: 30 Mart 2018

IMDB Puanı: 7.5

Oyuncular: Olivia Cooke, Tye Sheridan, Ben Mendelsohn, Lena Waithe, Simon Pegg, T. J. Miller, Mark Rylance, Win Morisaki, Hannah John-Kamen, Philip Zhao

Başlat : Ready Player One Hakkında

Film Ernest Cline’ın romanından uyarlanmış. Bilimkurgu ve Fantastik türde bir filmdir. Yönetmenliğini ise Steven Spielberg üstlenmektedir. Film 2045 yılında geçmektedir. İnsanlar bu gelecekte mısır şurubu kuraklığı gibi birçok küresel değişim görmüş ve dünyada yaşamanın anlamsız bir hal aldığı bir döneme kadar gelmişlerdir. James Halliday isimli bir video oyunu tasarımcısı ortaya çıkıp insanların gerçek hayattan kaçarak istediği her şey olabilecekleri bir oyun geliştirmiştir. Bu yerin adı Oasis tir. Filmin konusu ise James Halliday’in ölümünden sonra geride bıraktığı mirasıdır. Ölmeden önce oyunu içerisine gizli anahtarlar saklar. Bu anahtarları bulmayı başaran oyuncu mirasın sahibi olacaktır ancak anahtarları bulmak için sırayla geçilmesi gereken oyunlar vardır.

Başlat : Ready Player One baş karakterleri.

Filmin baş karakteri Parzival (Wade Watts) kimsenin geçemediği ilk oyunda bir yol keşfeder ve ilk anahtarı alır. Sonrasında arkadaşları da ondan öğrendiği yöntem ile ilk anahtarı alır. Bu sırada anahtarı IOI adındaki bir şirket de ele geçirmeye çalışmaktadır. Parzivale teklifte bulunurlar ama olumsuz cevap alırlar. IOI Parzival isimli oyuncunun gerçek kimliğini öğrenmek için bir başka oyuncuya para verir. O oyuncu Parzival’in isminin Wade Watts olduğunu öğrenir. Bunun üzerine IOI Wade Watts’ın yaşadığı yeri patlatırlar. Wade Watts orada olmadığı için kurtulur. Arkadaşı Artemis onu alası içini birini gönderir ve gerçek dünyada ilk kez bir araya gelirler. Sonra ikinci anahtarı bulurlar IOI yine saldırır ve Artemis’i babasını borçları için rehin alırlar. Parzival diğer ekip arkadaşları ile üçüncü anahtarın peşindedir.

Oasis de büyük bir savaş verilir. En sonunda IOI başkanı tüm oyucuları yok eden bir oyun bombası patlatır ve tüm oyuncuları yok eder ancak Parzival daha önce oyunda Kuratör olarak gözüken Ogden Morrow yani Oasis’in diğer sahibinden bir extra life almıştır. Savaş alanında yeniden doğar ve üçüncü anahtarı da almayı başarır. Tüm mirası kazanmıştır ancak her şeyi arkadaşları ile paylaşmak istediğini söyler ve hep birlikte Oasis’i yönetirler.

Yazar Yorumu

Film bence muazzamdı. Tam da küçüklüğümden beri hayal ettiğim bir şeyin canlı haliydi. Filmde oyuncuklar, CGI , konu ve karakter tasarımları hepsi harikaydı. Bilgisayar oyunları ile içli dışlı olan herkesin bayılacağını düşünüyorum. Karakterlere verilen isimler ve filmde başka oyun ve filmlerden karakterler görmek özelliklede İron Giant’ı görmek harikaydı. Filmdeki en güzel kısım tabi ki de Oasisti. Filmde en çok sevdiğim karakter Daito oldu havalı ve sakin bir duruşu vardı. Filmin olay örgüsü ve anahtarların hikayeleri mükemmeldi. Kısacası filme hayran kaldım.

Filme Olan Puanım:10/8

Ben Ercan blogsblue.com da blog yazarlığı yapıyorum. Özgün içerikler üretiyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir