Asfaltın Kralları (Ford v Ferrari)

Asfaltın Kralları (Ford v Ferrari)

Yayın Tarihi: 15 Kasım 2019

Yönetmen: James Mangold

Kategori: Spor/Dram

IMDB: 8,1

Film Süresi: 2 saat 32 dakika

Müzik Bestecisi: Marco Beltrami

Oyuncular:Christian Bale, Matt Damon, Jon Bernthal, Caitriona Balfe,Tracy Letts, Noah Jupe

Asfaltın Kralları (Ford V Ferrari) Yazar Yorumu

Asfaltın Kralları (Ford V Ferrari) film kapağı.

Ken Miles gibi hakkı yenen bir şoförün biyografisini ve Ford’un ilk Le Mans yarışına katılımını konu alan efsane Ford GT’nin nasıl doğduğunu gördüğümüz film gerçekten etkileyici. Olaylar Ford’un artık yeni bir arayış içine girmesi ile başlıyor ve Ferrari’nin hisselerini satın almak istemesiyle başlıyor. İtalyan firma Ferrari ise bir anda bu satıştan cayıyor. Bunun sonucunda hırslanan Henry Ford II 90 günlük GT macerasını başlatıyor. Ken Miles’ın hayatı da değişimler ve düzenlemeler ile ve kurgunun güzelleşmesi, filmin akıcılığının sağlanması için biraz derinleştirilip, değiştiriliyor. Kendisinin en başta söylediğimiz hakkının yenmesi durumunu filmi izleyince anlamlandırabilirsiniz. Akıcılığı ve sürükleyiciliği filmin sonuna kadar sürüyor. Azmin ve istemenin önemini bir kez daha görüyor ve anlıyoruz. Filmin nasıl geçtiğini anlayamıyoruz ve bu yaşananların gerçek olduğu aklımıza geldikçe daha dikkatle izliyoruz. Tabi ki Ford GT gibi bir efsanenin 90 günde çizilip, tasarlandığını görmek üstüne 24 saat sürecek olan dayanıklılık esaslı Le Mans66’ya katılması gerçekten bir yarış sever olan ben için muazzamdı. Efsane araba tasarımcısı Carroll Shelby’nin elinden çıktığı için pekte şaşırmamak da gerekli aslında. Filme dönecek olursak yarışları sevin veya sevmeyin kesinlikle izlemeniz gereken, kurgusu, akıcılığı, hoş müzikleri ile gerçek hayattan bir kesitin ayakları yere basacak şekilde yazılması sonucu ortaya çıkan bu yapım bir şansı hak ediyor

Benim Filme Notum: 10/9

Özet

Asfaltın Kralları, 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesini konu alıyor. Henry Ford II ve Lee Iacocca ikilisi, tuhaf ancak kararlı bir grup Amerikalı mühendis ve tasarımcıdan sıfırdan bir otomobil yapmalarını ister. Otomotiv vizyoneri Carroll Shelby (Matt Damon) ve İngiliz şoförü Ken Miles’ın (Christian Bale) başını çektiği ekip, uzun yıllardır pistlere egemen olan Ferrari’yi Fransa’da düzenlenen 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda alt etmek için işe koyulur.

Karanlık Zihinler Filmi Hakkında Yazdığımız Yazı İçin Tıklayınız.

Sefa Aktaş Yazar:

İzlediklerini, okuduklarını ve aklına gelenlerin eleştirilerini veya tanıtımlarını yazan genç bir yazarım. Her yazı yeni bir eğlence. :)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir