Antebellum

Antebellum

IMDB: 5,7/10

Gösterim Tarihi: 4 Eylül 2020

Tür: Korku/Gerilim

Yönetmen: Gerard BushChristopher Renz

Oyuncular: Janelle Monáe, Jena Malone, Kiersy Clemons, Gabourey Sidibe…

 “Geçmiş asla ölmez. Hatta o geçmiş bile değildir.” 

 William Faulkner

Antebellum Film Konusu

Antebellum baş karakter.

Antebellum, büyük bir gizemin içine hapsolan bir kadının yaşadıklarına odaklanıyor. Yazar olan Veronica, kariyerinde oldukça başarılıdır. Genç kadın, beklemediği bir anda kendisini korkunç bir gerçeklikte hapsolmuş olarak bulur. Paralel dünyada sıkışıp kalan Veronica, bu durumun ardından geçmişi, bugünü ve geleceği sorgulamaya başlar. Onun hapsolduğu bu dünyadan kaçmasının tek yolu, yaşananların ardındaki gizemi çözebilmektir. Veronica, sınırlı zamana karşı yarışıp, içine düştüğü girdaptan kurtulmanın yolunu bulabilecek midir?

Film Hakkında

Filmin yapımcıları daha önce de incelediğimiz Get Out (Kapan) ve Biz (Us)’in yapımcıları, Gerard Bush ve Christopher Renz. Bu iki film, son yıllarda korku sinemasının en çok dikkat çeken filmlerindendi.  “Get Out ve Us’ın Yapımcılarından” ibaresiyle tanıtılan Antebellum bu filmlerle, sadece aynı yapımcıların projede yer alması sebebiyle ilişkili değil. Tematik olarak ve dâhil olduğu janrayla onlara ziyadesiyle yakın bir yerde konumlanıyor. Gerard Bush ve Christopher Renz ikilisinin birlikte yazıp yönettiği, başrolünde Janelle Monáe’nin oynadığı film. Diğerleri gibi Amerika’daki siyahlara yönelik sistematik ırkçılığı hedef alıyor. Bu insanlık suçunun bugünü ve geçmişi arasında bir bağ kurarak toplumlun bilincine nasıl işlediğini gözler önüne serme gayesi güdüyor.

Antebellum film sahnesi.

Antebellum Özet ve Yorum

Yönetmenler Bush ve Renz ilk bölümde, öfkelerinin nedeni olan ırkçılığın kökenindeki sert gerçekleri, oldukça çarpıcı bir sinematografiyle perdeye yansıtıyor. Kölelerin lideri konumundaki genç kadın Eden’ı da tanıyoruz. Daha önce de bu cehennemden kaçma girişiminde bulunmuş olan Eden, insanlık dışı şartlar altında hayatta kalmaya çalışırken diğer kölelerle birlikte buradan kaçmak için fırsat kolluyor. Bunun ardından film birden 21. yüzyıla dönüyor. Odakta Veronica isimli aktivist bir kadın var bu kez. Sistematik ırkçılığa ve mizojiniye karşı amansız bir mücadele veren kadın, kaçınılmaz olarak düşmanlar kazanmış ve karşı çıktığı sorunları bizzat tecrübe ediyor.

Irkçılığın geçmiş ve günümüzdeki biçimlerinin temsillerini sunmak adına yapılan bu ayrım tematik açıdan makul gözüküyor. Lakin aynısını sinematik anlamda söylemek kolay değil. Geçmişte geçen bölümün kendi içindeki gerilimi gayet iyi çalışıyor. Yaşanan dehşet verici olaylara dair sert bir panorama sunuyor. İlk bakışta bir miktar ajite görülebilecek bu tercihlerin, hâlihazırda yaşananlar da göz önüne alınarak, tavizsiz ve filmin öfkeli tavrı için işlevsel olduğu pekâlâ söylenebilir.

Suyun Sesi Filmi Hakkındaki Yazımız İçin Tıklayınız.

İlayda Atıcı, 4 Mart 2002, Antalya'da doğdu. Ege Üniversitesi, eğitim fakültesi 1.sınıf öğrencisi. Kişisel gelişim ve psikolojik konular üzerine kitaplar okur. Korku ve gerilim türündeki filmlere ilgisi büyüktür.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir